Radikálny Rez vo Výdavkoch: Tisíce Zamestnancov Štátu Možno Prídu o Prácu

V rámci pripravovaných úsporných opatrení, ktoré premiér Robert Fico (Smer) zahrnul do plánu na budúci rok, sa možno tisíce zamestnancov štátu ocitnú bez práce. Plánované prepúšťanie zahrnie zamestnancov ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy, kde sa uvažuje o „30-percentnom reze“. Tieto kroky by mohli štátnemu rozpočtu ušetriť stámilióny eur.

Premiér uviedol, že takéto radikálne škrtanie by mohlo dokonca zlepšiť výkon samotných úradov, hoci konkrétne detaily týchto opatrení zostávajú zatiaľ nejasné. Slovensko čaká v roku 2025 konsolidácia štátneho rozpočtu na úrovni jedného percenta HDP, čo predstavuje zhruba 1,4 miliardy eur. Minister financií Ladislav Kamenický zatiaľ spomínal aj nové dane, ktoré by mali do štátnej kasy pritiahnuť ďalšie milióny eur, no najväčšiu časť úspor by mohlo priniesť práve zníženie výdavkov na mzdy štátnych zamestnancov.

Predseda vlády otvorene priznal, že tieto úspory sú podľa jeho názoru nevyhnutné a dokonca môžu viesť k lepšej efektivite úradov. Avšak táto iniciatíva ešte nemá jednoznačnú podporu celej vládnej koalície, a finálne rozhodnutie tak stále visí na vlásku.