Dotácie na Plyn Končia: Domácnosti na Slovensku Čaká Cenový Šok

Po dvoch rokoch štedrej podpory, ktorá domácnostiam pomáhala zvládnuť rastúce ceny energií, sa Slovensko pripravuje na náročné obdobie. S koncom vládnych dotácií na plyn sa očakáva výrazný nárast cien, ktorý môže byť pre mnohé domácnosti citelný. Analytici predpovedajú, že v roku 2025 by sa ceny plynu mohli zvýšiť až o 30 percent.

Vláda investovala za posledné dva roky takmer tri miliardy eur na energetickú pomoc, ale podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) tieto výdavky neboli vždy efektívne. Aktuálne sa zdá, že vláda sa rozhodla pre zmenu taktiky a od budúceho roka plánuje pomoc poskytovať iba cielene, namiesto plošného dotovania.

Tento obrat prichádza v čase, keď Slovensko hľadá cesty ako znížiť štátne výdavky a zaplniť rozpočtovú dieru. Konsolidačný balíček, ktorý by mal prispieť k úspore na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu, znamená koniec všeobecnej podpory pre energeticky náročné obdobie. Domácnosti, ktoré boli zvyknuté na stabilné a nízke ceny, tak budú musieť čeliť novým ekonomickým realitám.

Očakáva sa, že vplyv na domácnosti sa objaví až po skončení referenčného obdobia, ktoré určuje ceny plynu pre nasledujúci rok. Zatiaľ nie je jasné, ktoré skupiny obyvateľstva budú z nových opatrení najviac postihnuté, no jasné je, že zmeny v energetických cenách budú významným faktorom domácností v nasledujúcom období.