Platové Mrazy v Štátnej Službe: Vláda Zastavuje Rast Mzdových Nárokov, Odborári Hrozia Protestami

Vláda oznámila, že v najbližších rokoch neplánuje zvyšovať platy štátnych zamestnancov, čo spôsobilo vlnu nespokojnosti medzi odborármi. Napriek predchádzajúcemu rekordnému zvýšeniu platov sa štátni zamestnanci, ktorí doteraz zarábali o vyše 250 eur viac ako ich kolegovia v súkromnom sektore, teraz musia pripraviť na obdobie platového zmrazenia.

Tento krok je súčasťou konsolidačných opatrení, ktoré majú štátnemu rozpočtu ušetriť takmer 56 miliónov eur. Zatiaľ čo zvýšenie miezd nie je plánované pre úradníkov v orgánoch štátnej správy, zamestnancov VÚC, obcí, škôl a iných štátnych inštitúcií, výnimku tvoria lekári, ktorým sa podarilo vyrokovať si platový automat garantujúci rast ich príjmov každý rok.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR vyjadrila silný nesúhlas s týmto rozhodnutím a upozorňuje, že neplánuje ustúpiť. Odborári tvrdia, že konsolidácia verejných financií by nemala byť realizovaná na úkor zamestnancov a sociálne slabších osôb. Vzhľadom na rastúce ceny a životné náklady sa odbory chystajú iniciovať kolektívne vyjednávanie s cieľom zabezpečiť vyššie mzdy pre verejný sektor od septembra 2024.

Ďalej sa objavujú problémy s dodržiavaním zákona o minimálnej mzde. Niektoré tarifné platy v štátnej službe sú pod hranicou stanovenej minimálnej mzdy, čo je v rozpore s platným legislatívnym rámcom. To vedie k paradoxnej situácii, kde začínajúci štátni zamestnanci v nižších platových triedach zarábajú menej ako je minimálny zárobok stanovený zákonom, čo len zhoršuje napätie medzi vládou a zamestnaneckými zväzmi.

Odborári avizujú možné protesty a akcie, pokiaľ sa ich požiadavky na zlepšenie platových podmienok nesplnia. Vládna politika tak stojí na prahu dôležitých rozhodnutí, ktoré môžu mať hlboký dopad na státisíce zamestnancov verejného sektora na Slovensku.