Vianočný Bonus Pre Slovenských Dôchodcov: Vyšší 13. Dôchodok už v Decembri

Slovenskí dôchodcovia sa môžu tento rok v decembri tešiť na výnimočný finančný bonus. Sociálna poisťovňa oznámila, že vyplatí nový 13. dôchodok vo vyššej sume ako kedykoľvek predtým. Suma vyplateného dôchodku bude závisieť od typu dôchodku, pričom najnižšia suma bude 300 eur. Starobní dôchodcovia obdržia až 606,30 eura.

Tento štedrý príspevok bude automaticky vyplatený spolu s bežným dôchodkom, bez potreby žiadosti. Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, uviedol, že výška 13. dôchodku bude odvíjať od priemerných mesačných súm jednotlivých druhov dôchodkov za rok 2023. V prípade, že priemerná suma daného druhu dôchodku je nižšia ako 300 eur, bude dôchodca dostávať minimálne túto sumu.

Zároveň bude vyplatený len najvyšší 13. dôchodok v prípade, že má dôchodca nárok na viacero dôchodkov. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá bola schválená v apríli, umožnila, aby sa 13. dôchodok stal plnohodnotnou dôchodkovou dávkou, namiesto pôvodnej formy štátnej sociálnej dávky.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) vysvetlil, že trináste dôchodky sú nastavené spravodlivo a všetci starobní dôchodcovia dostanú rovnakú sumu bez ohľadu na výšku ich bežného dôchodku. Na druhej strane, poslanec Národnej rady SR a šéf KDH Milan Majerský poukázal na potrebu väčšej podpory pre ľudí s nižšími dôchodkami.

Tento prístup predstavuje významnú zmenu v politike dôchodkových dávok na Slovensku a prichádza ako vítaná pomoc pre mnohých dôchodcov pred nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami.