Argentína na Pokraji Hospodárskej Krízy: Inflácia Smeruje k 300%, Vláda Siahla na Radikálne Úspory

Argentína čelí obrovskej ekonomickej výzve, keď jej inflácia sa rýchlo blíži k 300-percentnej hranici. Táto situácia vyvoláva obavy o stabilitu druhej najväčšej ekonomiky Južnej Ameriky, ktorú trápi rozbujnený štátny aparát, nízka produktivita a rozsiahla tieňová ekonomika. Podľa najnovších údajov argentínskeho štatistického úradu Indec, medziročná inflácia v marci vzrástla na alarmujúcich 287,9 %.

Aj keď medzimesačné tempo rastu cien v marci kleslo na 11 %, čo je pokles oproti predchádzajúcim mesiacom, ročný nárast spotrebiteľských cien stále alarmuje ekonómov aj verejnosť. Krajina sa zápasí s vysokými cenami a nárastom nákladov na život, čo má priamy dopad na obyvateľstvo.

Nový ultraliberálny prezident Javier Milei, ktorý nedávno prevzal úrad, sa pokúša situáciu stabilizovať pomocou radikálneho úsporného programu. Jeho vláda pristúpila k prudkej devalvácii meny a zároveň znížila dotácie na základné služby ako plyn, vodu, elektrinu a verejnú dopravu, s cieľom obmedziť štátne výdavky a stimulovať ekonomické oživenie.

Tento drastický krok však môže mať krátkodobé i dlhodobé dôsledky pre argentínske obyvateľstvo, ktoré už teraz pociťuje zvyšovanie cien základných potrieb. Zatiaľ čo svet sleduje, ako sa Argentína pokúša vyrovnať s touto bezprecedentnou hospodárskou výzvou, zostáva otázne, či radikálne ekonomické reformy prinesú očakávané výsledky.