Dôchodcovia Pozor: Nový Projekt „Zelená Domácnostiam“ Pokryje Väčšinu Výdavkov na Solárne Panely

Dôchodcovia a domácnosti s nízkymi príjmami budú mať čoskoro možnosť získať finančnú podporu na inštaláciu solárnych panelov a ďalších zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Ministerka hospodárstva SR, Denisa Saková, oznámila na tlačovej konferencii, že projekt „Zelená domácnostiam“ bude spustený v júli a pokryje značnú časť nákladov.

Štátna Podpora pre Domácnosti

Projekt „Zelená domácnostiam“ podporuje inštaláciu zariadení na využívanie OZE, ako sú kotly na biomasu, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, fotovoltické panely a veterné turbíny. Štát bude preplácať približne 50 % hodnoty energetického zdroja pre bežné domácnosti, pričom maximálna hodnota poukážky sa bude pohybovať od 1500 eur (kotol na biomasu) do 3040 eur (tepelné čerpadlo).

„V deň, keď spustíme projekt Zelená domácnostiam, spustíme aj aktiváciu žiadostí zhotoviteľmi. O jeden deň neskôr začneme vydávať poukážky,“ uviedla Saková. Žiadosti na kotly na biomasu a slnečné kolektory budú môcť byť aktivované hneď po spustení výzvy, tepelné čerpadlá po siedmich dňoch, a fotovoltické panely a veterné turbíny po štrnástich dňoch.

Zelená Solidarita pre Domácnosti s Nízkymi Príjmami

Špeciálna časť projektu s názvom „Zelená solidarita“ je určená pre domácnosti s nižšími príjmami. Tieto domácnosti môžu získať podporu až do výšky 90 % oprávnených nákladov na zariadenie. Maximálna hodnota poukážky v rámci tohto programu môže dosiahnuť 2700 eur (kotol na biomasu) alebo 5400 eur (fotovoltický panel).

Podľa Sakovej je hranica rizika chudoby stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného disponibilného dôchodku. To znamená čistý príjem 537,50 eura pre dospelú osobu, 376,25 eura pre ďalšiu dospelú osobu v domácnosti a 241,88 eura pre nezaopatrené dieťa.

Významná Alokácia Financií

Celková alokácia výzvy je približne 150 miliónov eur, financovaná z prostriedkov EÚ. Tento projekt je významným krokom k zlepšeniu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku, najmä pre tých, ktorí si to inak nemôžu dovoliť.

Ako Požiadať o Podporu

Záujemcovia o podporu môžu začať podávať žiadosti od polovice júla. Proces je jednoduchý a navrhnutý tak, aby čo najviac domácností mohlo využiť túto jedinečnú príležitosť na zlepšenie svojej energetickej nezávislosti a zníženie nákladov na energie.

Pre viac informácií o projekte „Zelená domácnostiam“ a „Zelená solidarita“, navštívte oficiálne stránky ministerstva hospodárstva SR alebo sa obráťte na svojho lokálneho dodávateľa energetických riešení.

Chcemzamestnanie.skFirmyHľadám prácuPonuky práceBlog, Vzory zmlúvSprávy