Dobrý jazykový kurz otvára dvere k angličtine aj dospelým

Donedávna platilo pravidlo, že čo sa človek nenaučil za mladi, na to už nedostal šancu. Dnes je to inak. Práve ľudia v najproduktívnejšom veku sa ohliadajú za novými vedomosťami a zisťujú, aké možnosti im zaručia získať tieto zručnosti čo najrýchlejšie.

Dnes sa už bez cudzieho jazyka v kariére či osobnom živote orientuje len veľmi ťažko. Mnoho ľudí sa s nadšením pustí do štúdia angličtiny či nemčiny, avšak ak sa im ani po rokoch v jazykovke nepodarí plynule hovoriť cudzou rečou, jednoducho to vzdajú. A to je škoda. Niekedy totiž stačí len malý krok k plynulému jazyku, a tým je skúsenosť.

Že nechcete kvôli angličtine pracovať rok ako opatrovateľka v zahraničí? Nemusíte! Darujte sebe alebo študujúcemu partnerovi niekoľkotýždňový a dobrý jazykový pobyt pre dospelých a nechajte konečne prax, aby prelomila jazykovú bariéru.

Niekoľko týždňov v jazykovom raji

Učiteľka Simona, ktorá má výhodný jazykový kurz za sebou, si jeho prínos v kariére nevie vynachváliť.

„Vždy som chcela viac pracovať s jazykom. Čítať knihy v angličtine, písať si s kolegami, ktorí učia na školách v zahraničí, možno vyhľadávať nápady a inšpirácie na iných ako slovenských stránkach. Jazyk bol pre mňa obrovský blok. Nevedela som sa dorozumieť, ako keby som mala zamknuté uši.

Na tridsiate piate narodeniny sa mi manžel s príbuznými vyzbierali na jazykový pobyt. Tri týždne drilovania angličtiny na Sardínii počas školských prázdnin. Tento nezabudnuteľný zážitok mi pomohol konečne odomknúť moju angličtinu. A to nielen na verbálnej úrovni.

Vyskúšala som si, aké je myslieť, pracovať a fungovať v cudzom jazyku. Nadobudla som sebaistotu, dôveru a spontánnosť. Aj keď odvtedy prešiel už rok, z tejto skúsenosti stále čerpám.“

Ako si vybrať jazykový kurz?

Nebojte sa poradiť priamo s centrom, ktoré kurzy sprostredkúva. Tí vám najlepšie odporučia taký, ktorý bude vyhovovať vašim jazykovým a osobným možnostiam. Popremýšľajte aj nad krajinou, ktorá vás láka a chcete ju spoznať. Tradične ide o miesto, kde sa najlepšie uvoľníte a jazyk sa dostaví sám od seba. A samozrejme, splníte si cestovateľský sen.

Špeciálne jazykové pobyty v Anglicku sú dnes cenovo pomerne dostupné. Vybrať sa na ne môžete sami, s partnerom, kamarátkou, no pokojne aj celá rodina. Avšak ak sa rozhodnete necestovať sami, dajte pozor, aby slovenčina neprevládla nad cudzím jazykom a vaša angličtina neostala pochovaná pod nadšením, že máte s kamarátkou pár týždňov na klebetenie.

Možno aj preto je ideálne ísť sám, alebo požiadať o priradenie do medzinárodnej skupiny. Práve tak zažijete cudzí jazyk v jeho najrozmanitejších podobách.