Umenie Odpustiť si: Kľúč k Úspechu bez Stresu

Niekedy stačí vedieť povedať „nie“. Zdá sa, že najúspešnejší ľudia majú tento trik perfektne zvládnutý. Naučiť sa rozhodnúť, čo v živote opustiť alebo nechať nedokončené, môže byť rozhodujúce pre dosiahnutie úspechu a udržanie si duševného pokoja bez stresu z neustáleho ponáhľania.

Spomienky na maminu pôdu plnú nedokončených šiat sú príkladom dedičstva, ktorému sa snažíme vyhnúť. Predstava o opotrebovanej hodvábnej látke, ktorá bola určená na blúzu a teraz len leží a čaká na dokončenie, je silná metafora pre všetky tie projekty, ktoré si nosíme so sebou a ktoré nás neustále zaťažujú nedokončenými úlohami. Možno je čas nechať ich ísť.

Tento fenomén nie je nový. Psychológia hovorí o našej neschopnosti realisticky odhadnúť čas potrebný na dokončenie úloh už od roku 1979. A najnovšie štúdie ukazujú, že aj keď berieme do úvahy všetky možné komplikácie, naše odhady sú stále ďaleko od reality. Príklad študentov, ktorí odhadujú potrebný čas na ročníkovú prácu, to len potvrdzuje. Myslia si, že to zvládnu za 34 dní, v najlepšom prípade za 27, no nakoniec v priemere potrebujú 55 dní. Ani ich najpesimistickejší odhad nebol dostatočný.

Je teda namieste sa naučiť „blahodarné prerezávanie“ našich aktivít a zamerať sa len na tie najdôležitejšie. Toto zúženie zoznamu projektov a úloh môže znieť kruto, ale v konečnom dôsledku je to cesta k účinnosti a k spokojnému životu. Samozrejme, nesmieme zabúdať na hru a na zábavu, veď dokonca psychológovia tvrdia, že najväčšie zločiny pramenia z prostredí, kde nie je priestor pre relax a koníčky.

A tak nám ostáva učiť sa od tých, ktorí si vedia čas pre seba nielen vyhradiť, ale aj ho účinne využiť. Nenaplnené sny a nedokončené projekty by nám nemali krať životnú energiu. Pravá múdrosť spočíva v schopnosti rozhodnúť sa, ktoré bitky sú hodné našich síl a ktoré sa oplatí s gráciou opustiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *