Zvýšenie výplaty zamestnancov v roku 2024: Dôvody a výhody

Skvelá správa! Takmer každému zamestnancovi príde už vo februári vyššia výplata!

Od nového roka sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane, vďaka čomu zamestnancom „cinkne“ vo februári vyššia výplata – aj keď im firma nezvýšila hrubú mzdu. Zamestnanci s deťmi si okrem toho môžu výplatu zvýšiť daňovým bonusom na dieťa. Ten sa im spolu s nezdaniteľným minimom uplatňuje každý mesiac vo výplate.

Vo februári si zamestnanci prilepšia. Nezdaniteľná časť základu dane sa totiž od nového roku zvýšila. Píše o tom portál Finsider. Výška nezdaniteľnej časti základu dane sa odvíja od životného minima, pričom predstavuje 21-násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.

Keďže suma životného minima k 1. januáru 2024 je stanovená vo výške 268,88 eura, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje pre rok 2024 sumu 5 646,48 eura (predtým 4 922,82 eura). Ako informuje Finančná správa, túto sumu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka si môže daňovník uplatniť v roku 2024 prípade, ak jeho základ dane vykázaný za rok 2024 je rovný alebo je nižší ako 24 952,06 eura (čo predstavuje 92,8-násobok sumy životného minima). Zamestnanci tak budú mať každý mesiac od dane oslobodených 470,54 eura. Ešte vlani to bolo 410,24 eura.

Nezdaniteľné minimum sa odpočítava od základu dane pri výpočte čistej mzdy. Ako uvádza príklad Finsider, kým v minulom roku dostával bezdetný zamestnanec s priemernou hrubou mzdou 1 304 eur v čistom 992 eur, po novom zarobí o vyše 12 eur viac. Je to vďaka tomu, že nezdaniteľné minimum zníži jeho daňový základ. Štátu tak zaplatí nižšie dane. Vyššia výplata mu prvýkrát v tomto roku príde na účet vo februári za mesiac január. Každému sa výplata zvýši podľa toho, koľko mesačne zarobí v hrubom. Zamestnanci s deťmi si prilepšia aj vďaka daňovému bonusu

Niektorí zamestnaní rodičia budú mať vo februári vyššiu mzdu aj vďaka daňovému bonusu, uvádza Finsider. Na deti do 18 rokov sa uplatňuje 140 eur mesačne a bonus na deti nad 18 rokov je na úrovni 50 eur. Reálna výška bonusu sa počíta podľa toho, aký má rodič príjem a koľko má detí. Pri splnení