Voľných miest je rekordne veľa, no nezamestnanosť zostáva nerovnomerná: Slovensko opäť čelí trhu práce dvoch rýchlostí

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári klesla, pomohli aj aktivačné práce. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák však upozorňuje, že nerovnováha na trhu práce pretrváva – a to nielen medzi regiónmi, ale aj medzi požiadavkami zamestnávateľov a kvalifikáciou uchádzačov.

Voľné pracovné miesta lámu rekordy. Po prvýkrát v histórii prekročil ich počet hranicu 100-tisíc – konkrétne ich bolo 101 700. V porovnaní s januárom pribudlo viac než 5 000 nových ponúk.


Kde chýbajú ľudia, a kde práce niet?

Najviac voľných miest je tradične v priemysle, pričom takmer 80 % z nich sa sústreďuje na západe krajiny – v Bratislave, Trnave, Trenčíne a Nitre. Naproti tomu v regiónoch východného Slovenska je situácia výrazne horšia.

  • Prešovský kraj: viac ako 10 nezamestnaných na 1 voľné miesto
  • Košický kraj: 6,7 nezamestnaného na miesto
  • Banskobystrický kraj: 5,2 uchádzača na jednu pracovnú ponuku
  • Okresy ako Sabinov, Medzilaborce či Stropkov sú najkritickejšie – na 1 pozíciu pripadá až 50–78 nezamestnaných

Zamestnávanie cudzincov rastie

Cudzinci sú čoraz dôležitejšou súčasťou slovenského trhu práce. Len vo februári ich pribudlo takmer 2 000, čím ich celkový počet presiahol 118-tisíc. Najviac prichádzajú z Ukrajiny, Indie a juhovýchodnej Ázie, pričom smerujú hlavne do ekonomicky silnejších regiónov, kde je akútny nedostatok pracovnej sily. Naopak, európski zamestnanci zo Slovenska odchádzajú.


Trh práce ostáva napätý

Koršňák upozorňuje, že aj napriek možným hromadným prepúšťaniam v najbližších mesiacoch by trh mal byť schopný nových nezamestnaných rýchlo absorbovať, najmä vďaka rekordnému množstvu voľných pozícií. Nerovnováha medzi regiónmi a odbormi však zostane problémom aj do budúcnosti.


👉 Chcemzamestnanie.sk odporúča sledovať nové ponuky a možnosti rekvalifikácie, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. S rastúcim dopytom po pracovníkoch v západnej časti Slovenska sa zvyšuje potreba mobility a celoživotného vzdelávania.