Úder pre Hnúšťu: Juhokórejský gigant odchádza a zanecháva stovky ľudí bez práce

Po 16 rokoch pôsobenia v Hnúšti, mestečku v srdci jednej z najchudobnejších oblastí Slovenska, juhokórejská spoločnosť Yura Eltec oznámila svoj odchod a hromadné prepúšťanie, čím zasadila devastujúci úder miestnej komunite. Spoločnosť, ktorá bola pilierom zamestnanosti v regióne s neúprosnou mierou nezamestnanosti dosahujúcou 15 percent, zamestnávala viac ako 500 ľudí. Z týchto, tragicky, 320 príde o prácu v dôsledku tejto rozhodnutie.

Zatiaľ čo Hnúšťa zápasí s etiketou „hladovej doliny“, rozhodnutie spoločnosti Yura Eltec odísť len prehlbuje existujúce sociálno-ekonomické problémy. Prenájom priestorov, ktorý končí v marci, a vyhlásenie o vysokých prevádzkových nákladoch od spoločnosti neprinášajú žiadnu útechu tým, ktorí sa ocitli v neistote.

Slovenská vláda a miestni činitelia sa snažia zmierniť situáciu tým, že aktívne hľadajú nových investorov pre región. Napriek týmto snahám však oznámenie spoločnosti prišlo ako chladná sprcha, zanechávajúc mesto a jeho obyvateľov v šoku a neistote. S blížiacim sa posledným dňom výroby, stanoveným na 29. február 2024, sa komunita zmieta v otázkach o svojej budúcnosti.

Tento príbeh nie je len o odchode zahraničného investora, ale aj o zlyhaní v predvídavosti a podpore regiónov, ktoré sú najviac zraniteľné. Zatiaľ čo ministerka hospodárstva Denisa Saková a miestni činitelia sa snažia zachovať optimizmus, realita pre mnohých obyvateľov Hnúšte zostáva sumbrá.