Prekvapivý Boom: Záujem Mužov o Rodičovskú Dovolenku na Slovensku Narastá o Stovky Percent!

Záujem mužov o čerpanie rodičovskej dovolenky na Slovensku zažíva bezprecedentný nárast. Podľa prieskumu spoločnosti SCHREIBER group vzrástol o neuveriteľných 480 % v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Nové Trendy v Rodinnej Dynamike

Výskumníci tvrdia, že materská a rodičovská dovolenka sa dnes chápu a riešia úplne inak ako pred pár rokmi. Jedným z hlavných dôvodov tohto trendu je narastajúca prítomnosť žien na vyšších manažérskych a bežných pracovných pozíciách, ktoré boli predtým vnímané ako čisto mužské. „Druhým faktorom je vnímanie rodičovskej dovolenky ako spôsobu kariérneho oddychu, alebo dokonca ako príležitosti na kariérnu zmenu,“ uvádza výkonný riaditeľ SCHREIBER group Martin Miklánek.

Kariérny Odpočinok ako Motivácia

Nárast záujmu o rodičovskú dovolenku medzi mužmi je tiež podporovaný trendmi a benefitmi mnohých firiem, ktoré aktívne podporujú mužov v ich rodičovskej úlohe. Prieskum ukázal, že až 68 % párov uprednostňuje kariérne úspechy pred materstvom a 77 % jednotlivcov sa kvôli kariére nechce dlhodobo partnersky viazať.

Zvýšený Pracovný Tlak

Jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva k nárastu záujmu mužov o rodičovskú dovolenku, je aj zvýšený pracovný tlak. „Muži stále vnímajú úlohu byť hlavou rodiny a hlavným zdrojom príjmu, ale aj vodcom vo firme. Mnohí z nich však neriešia tento tlak komplexne a rozbehnú sa do všetkých oblastí na 100 %, čo vedie k únave, depresii alebo vyhoreniu,“ upozorňuje Miklánek.

Ekonomické a Osobné Rozhodnutia

Prieskum tiež ukazuje, že finančné faktory zohrávajú významnú rolu pri rozhodovaní o rodičovskej dovolenke. Ak žena zarába viac, páry sa racionálne dohodnú, že muž ostane doma s dieťaťom. Navyše, rodičovská dovolenka poskytuje mužom možnosť upratať si myšlienky a smerovanie ich kariéry či osobného života.

Pozitívne Prekvapenie

Podľa prieskumu až 82 % žien bolo pozitívne prekvapených, ako dobre ich muži zvládli starostlivosť o dieťa a domácnosť. Tento nový fenomén ukazuje, že tradičné rodinné role sa postupne menia, čo prináša pozitívne zmeny pre rodiny aj spoločnosť ako celok.

Viac k téme:

Chcemzamestnanie.sk, Firmy, Hľadám prácu, Ponuky práce, Blog, Vzory zmlúv, Správy