Poľsko Zvažuje Skrátenie Pracovného Týždňa: Nové Návrhy Ministerstva Práce

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí pracuje na dvoch revolučných návrhoch na skrátenie pracovného týždňa. Ako oznámila ministerka Agnieszka Dziemianowiczová-Baková, vláda analyzuje možnosti skrátenia pracovného týždňa na 35 hodín alebo zavedenie voľných piatkov. Informáciu priniesla televízia TVN 24.

„Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinového pracovného času, a skoro pred pol storočím sme zaviedli voľné soboty. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, a tak by sme mohli urobiť ďalší krok alebo aspoň začať dialóg na túto tému,“ povedala ministerka. „Mojím prianím a plánom je skrátiť pracovný týždeň. Ako? O tom sa vedie diskusia,“ dodala.

Potreba Zmeny pre Vyčerpanú Spoločnosť

Podľa Dziemianowiczovej-Bakovej je poľská spoločnosť jednou z najviac prepracovaných v Európe. Skrátenie pracovného týždňa by podľa nej mohlo priniesť výhody nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom. „Vôbec neplatí, že čím viac hodín strávi zamestnanec v práci, tým má lepšie výsledky. Vyhorenie, stres a únava znižujú produktivitu. Oddýchnutý pracovník je kreatívnejší a viac motivovaný,“ argumentovala.

Inšpirácia zo Zahraničia

Ministerstvo sa pri analýze opiera aj o skúsenosti z iných krajín, ako sú Francúzsko a Nemecko, kde už podobné opatrenia zaviedli. Výsledky tejto analýzy plánuje ministerstvo predstaviť do konca roka.

Diskusia o Možnostiach

Z rozhovorov so zamestnancami a zamestnávateľmi vyplýva, že jednoduchším riešením by mohlo byť zavedenie štvordňového pracovného týždňa pri zachovaní osemhodinového pracovného času. „Možno by sa voľné piatky mohli zavádzať ako kedysi voľné soboty – najskôr by boli voľné dva piatky v mesiaci, potom všetky,“ uviedla ministerka.

Záujem o zmenu pracovného režimu v Poľsku odráža širší trend v Európe, kde sa stále viac diskutuje o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom a o tom, ako zlepšiť pracovné podmienky zamestnancov. Ak by tieto návrhy boli prijaté, Poľsko by sa pripojilo k rastúcemu počtu krajín, ktoré experimentujú s kratším pracovným týždňom.